Ingezonden bericht - Tijdens de publieke raadsvergadering van Gemeente Harderwijk op 13 februari 2025 hebben bewoners van Drielanden-Noord hun zorgen uitgesproken over de mogelijke komst van een groot asielzoekerscentrum (AZC) in hun wijk in zomer 2026.
Weerstand tegen groot AZC.Namens de Belangengroep Drielanden-Noord spraken verschillende bewoners de gemeenteraad toe om hun bezwaren te benadrukken
Uit een eerdere enquête bleek dat 96% van de bewoners tegen de komst van een grootschalig AZC met 273 tot 500 bewoners is. De sprekers wezen de raad op de mogelijke gevolgen voor veiligheid en leefbaarheid. Een belangrijke zorg is de ligging van de beoogde locatie. “Onze wijk is een kinderwijk, met veel jonge gezinnen en scholen. De tunnels en hangplekken in de omgeving kunnen leiden tot onveilige situaties,” stelde een van de sprekers.
Daarnaast uitten de bewoners hun zorgen over:
- Criminaliteit en overlast: Volgens berichtgeving in regionale media ervaren omliggende wijken bij het huidige AZC van Harderwijk al problemen met diefstal en intimidatie.
- Groepsvorming en onveiligheid: De concentratie van een grote groep tijdelijke bewoners zonder sociale binding kan vooral voor jongeren in de wijk onveilige situaties opleveren.
- Druk op voorzieningen: Winkeliers vrezen toenemende diefstal en extra kosten voor beveiliging, terwijl speelplekken mogelijk ingenomen worden.
- Gezondheidsrisico’s: De locatie bij Drielanden-Noord ligt nabij de A28 en spoorlijn brengt geluids- en luchtvervuiling met zich mee, wat risico’s voor bewoners en asielzoekers kan opleveren.
- Afwijking van het bestemmingsplan: De plannen stroken niet met de eisen voor een gezonde woonomgeving.
- Waardevermindering van woningen: Bewoners vrezen dat de leefbaarheid afneemt, met negatieve gevolgen voor de huizenprijzen.
Inwoners van Harderwijk hebben nog de mogelijkheid om hun zorgen te uiten over de nieuwe AZC-locatie. Wie bezwaar heeft tegen de toekomstige vestiging, kan nog vóór de zomer van 2025 gebruikmaken van het burger spreekrecht, voordat het college van burgemeester en wethouders een definitieve beslissing neemt over de nieuwe locatie. Hoe maakt u gebruik van het burger spreekrecht? - Controleer de agenda van de gemeenteraad op de website van de gemeente Harderwijk. - Meld uw deelname aan bij de griffie. - U krijgt maximaal vijf minuten spreektijd.